Letiště Brno loni odbavilo rekordních půl milionu cestujících, nově se bude létat do Berlína

BRNO - Letiště Brno-Tuřany zažilo loni rekordní rok, když po šesti letech opět překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících. Od dubna se z něj bude létat nově na pravidelné lince do Berlína.

Nejvíce se létalo o letních prázdninách, kdy během dvou měsíců prošlo přes brněnské letiště přes 225 tisíc lidí. Oproti roku 2017 tak zažila sezónní doprava 40 % nárůst a mezi destinacemi opět vévodilo Řecko. Nově se lidé mohli vydat z Brna do Milána a od dubna letošního roku se chystá nová linka do Berlína.

Rekordní rok 2018 potvrzuje dlouhodobý trend narůstajícího zájmu o leteckou dopravu v ČR. Poptávka se rok od roku zvyšuje především v letních měsících. V červenci a srpnu padly v Brně historické rekordy v počtu přepravených cestujících za jeden měsíc.

„Kromě Řecka (přes 107 tisíc odbavených cestujících) bodovalo mezi dovolenkáři také Bulharsko s více než 62 tisíc cestujícími a něco přes 51 tisíc cestovatelů bylo odbaveno na linkách do Egypta. Což poukazuje na to, že lidé se opět vrací do dříve hojně navštěvovaných destinací, jako je Tunis, Turecko, nebo právě Egypt,“ uvedl k sezónním výsledků Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Nejsou to však pouze sezónní lety, které dělají z brněnského letiště druhé nejvytíženější v ČR. Mezi pravidelnými linkami vévodí Londýn. Zájem ale stále narůstá také o linku mezi Brnem a Mnichovem. Poměrně úspěšný byl také start linky do Milána.

„Nejvíce mě těší rostoucí vytíženost pravidelných linek, které jsou čím dál více a obousměrně využívány na obchodní cesty a daří se nám zde dosahovat velice dobré obsazenosti. Zároveň očekávám, že nová linka do Berlína, která startuje již 1. dubna, počet odbavených cestujících v letošním roce opět navýší,“ uvedl Milan Kratina, CEO skupiny Accolade a předseda představenstva Letiště Brno.

Stále větší počet cestujících a rozšiřování letecké sítě má velký význam také pro Jihomoravský kraj, kterému letiště patří.

„Velkou přidanou hodnotu vidím právě v tom, že si obyvatelé našeho regionu mohou snadno a rychle zaletět nejen na dovolenou, ale také na služební cestu nebo za studiem. Zároveň však nesmíme zapomínat i na opačný směr. Náš krásný region je díky letišti nejen dostupnější, ale také celosvětově známější,“ okomentoval význam brněnského letiště Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

Obyvatelé jižní Moravy tak nemusí trávit hodiny cestováním do hlavního města či Vídně a žádané destinace mají na dosah ruky. Tento fakt výrazně podpořil nejen cestovní ruch, ale také obchod nebo přístup ke vzdělání v zahraničí.

Letiště Brno-Tuřany ročně odbaví zhruba půl milionu cestujících a je tak druhé nejfrekventovanější v České republice. V roce 2017 jím prošlo více než 470 tisíc lidí, zatímco o rok dříve to bylo necelých 418 tisíc lidí. V roce 2018 brněnské letiště celkově zaznamenalo 41 tisíc pohybů všech letadel. Co se týče nákladu, celkově bylo odbaveno 3750 tun zboží v pravidelné i nepravidelné letecké dopravě. V současné době z Brna létají tři pravidelné linky – do Mnichova, Londýna a do Milána. Linka do Mnichova zajišťovaná společností bmi regional létá v pracovní dny dvakrát denně, o víkendu odlétá v neděli. Tato linka umožňuje cestujícím z Brna využít mnichovského letiště jako centrálního hubu pro navazující lety do dalších destinací po celém světě, a naopak nabízí zejména obchodním cestujícím snadnou možnost, jak se letecky dopravit do jihomoravského regionu. Linku do Londýna Stanstedu, stejně jako do Milána Bergama provozuje společnost Ryanair.

Největší provoz na letišti připadá na letní sezónu, kdy letiště využije bezmála 450 tisíc lidí. Mezi letními destinacemi je tradičně největší zájem o lety z a do Řecka, které přepraví více než 100 tisíc lidí. Zhruba o polovinu méně pasažérů cestuje do Bulharska a přes 50 tisíc lidí využívá lety do a z Egypta.

Provozovatel letiště, společnost LETIŠTĚ BRNO a.s., je součástí skupiny Accolade, která se zaměřuje na investice do infrastruktury pro podnikání ve střední Evropě.

Více na www.brno-airport.cz

(niv)