Brněnské letiště zažilo úspěšný půl rok

BRNO - 170 510! Přesně tolik odbavených cestujících prošlo za první polovinu letošního roku branami Letiště Brno.

Oproti rekordnímu roku 2018 se jedná o 18% nárůst, za který letiště vděčí zejména novým a dobře rozlétaným pravidelným linkám do Milána a do Berlína. Pozitivním ukazatelem je pak to, že i přes výpadek letadel Boeing 737 MAX měla tato kauza na počet odbavených v Brně prakticky nulový dopad.

„S dosavadním vývojem roku jsme opravdu spokojeni. Ukázalo se, že se naplno rozlétaly obě nové pravidelné linky a minimální dopad na provoz sezónních linek má i krize „MAXů“, kdy i přes malé snížení počtu původně naplánovaných letů se díky vyššímu vytížení letadel počet cestujících zvýšil. Za zmínku pak jistě stojí měsíc červen, ve kterém jsme odbavili skoro 87 tisíc cestujících. Tolik jsme jich pro srovnání neměli ani v jednom z tradičně nejfrekventovanějších prázdninových měsíců v roce 2016,“ uvedl Radek Lang, vedoucí Přepravního provozu Letiště Brno.

Kromě letní sezóny má před sebou vedení letiště ještě další strategické úkoly a investice do novinek.

„Modernizace se v nejbližší době budou týkat hlavně oblasti bezpečnosti, technické údržby a technického zázemí letiště. Musíme si totiž uvědomit, že naše letiště je bránou nejen do Jihomoravského kraje, ČR ale především je hranicí Schengenského prostoru a jako takové musí splňovat všechny náležitosti a neustále se vyvíjet. Jakmile se nám povede zatraktivnit region a udržet letiště na špičkové úrovni, do budoucna máme dobře vykročeno,“ dodal Milan Kratina, předseda představenstva LETIŠTĚ BRNO a.s.

Letiště Brno-Tuřany ročně odbaví kolem půl milionu cestujících, což z něj dělá druhé nejfrekventovanější v České republice. V roce 2018 jím prošlo více než 500 tisíc lidí, zatímco o rok dříve to bylo necelých 470 tisíc lidí. V současné době z Brna létají tři pravidelné linky – do Londýna, Milána a od dubna tohoto roku také do Berlína. Všechny tyto linky obsluhuje letecká společnost Ryanair. Největší provoz na letišti připadá na letní sezónu, kdy letiště využije bezmála 300 tisíc lidí. Mezi letními destinacemi je tradičně největší zájem o lety z a do Řecka, Bulharska nebo Egypta.

Provozovatel letiště, společnost LETIŠTĚ BRNO a.s., je součástí skupiny Accolade, která se zaměřuje na investice do infrastruktury pro podnikání ve střední Evropě.

(niv)