Ministr Brabec otevřel Dům přírody

Moravský kras, který je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na Moravě, má novou expozici nazvanou Dům přírody.

Tato stálá výstava se nachází v moderním objektu u Hotelu Skalní mlýn a jejím cílem je vysvětlit příchozím, proč vlastně stát Moravský kras chrání. Společně s expozicí vzniklo také nové informační centrum u propasti Macochy. Náklady se odhadují na 87 milionů korun, většinu z nich uhradila EU.

Stát buduje Domy přírody ve všech svých národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Ten v Moravském krasu je již šestým v ČR. Pro návštěvníky jej nedávno otevřeli ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc a další hosté.

V moderní expozici se návštěvníci poutavou formou seznámí s historií vzniku krasové krajiny, osídlením v pravěku a vlivem člověka na její podobu. Hravá koláž jim přiblíží zdejší přírodu, film Říše zkamenělého času zachycuje v 3D formátu chráněnou krajinnou oblast ve čtyřech ročních obdobích. Celou expozici doplňují interaktivní prvky, krátké filmy, kvízy a animace.

Milovníky map a informací určitě zaujme dotykový stůl, na kterém si mohou návštěvníci prohlížet základní a ortofoto mapy, historické mapy z 19. století, fotografie a informace o zajímavých místech v Moravském krasu.

"Návštěvníci se konečně dočkali nejen moderní expozice, ale i kvalitního zázemí. Ročně zde projde na čtvrt milionu turistů, kteří nyní mohou nejen poznávat taje jeskyní, ale seznámí se se zdejší jedinečnou přírodou a krajinou v mnohem širších souvislostech," řekl Úspěchu ministr Brabec.

Připraveny jsou ekoprogramy pro školy a rodiny s dětmi, tematické terénní exkurze či přednášky. Turistům zde také poradí, jaká místa v krasu navštívit, jak si naplánovat výlet nebo kde se ubytovat. V malém obchůdku mohou nakoupit certifikované regionální produkty, průvodce, mapy a drobnosti k potěšení dětského návštěvníka. Pro rodiny s malými dětmi je připravená dětská herna s prolézačkou jeskyně s ukrytými tajemstvími dnešních i dávných jeskynních živočichů.

Dům přírody Moravského krasu je vybudován na Skalním mlýnu a je tak přirozeným nástupištěm ke zdejším největším turistickým atrakcím – jeskyním Punkevním, Kateřinské a propasti Macoše.

(niv)