Panenky okupují zámek v Bučovicích

Bučovice (okr. Vyškov) - Je jich 150 a každé holčičce, slečně i paní při pohledu na ně musí poskočit srdíčko.

Jde o panenky s uháčkovanými oblečky, které vystavuje až do konce letních prázdnin zámek v Bučovicích na Vyškovsku. Oblečky představující styly odívání od období antiky až po secesi. V záplavě princezen a urozených dam s nejpestřejšími šatičkami jaké si lze jen představit jsou i rytíři, hudební skladatelé nebo francouzský král Ludvík XIV.

 

„Panenky u nás vystavují prodavačka Simona Mecerodová z Opavy a kuchařka Kateřina Citová z Havířova. Pro obě je háčkování jejich velkou a letitou zálibou. To je patrné i z dokonale zpracovaných oblečků,“ řekla Úspěchu bučovická kastelánka Jana Buriánková.

 

Záliba v háčkování obě ženy spojila na střední škole a intenzivně se mu spolu věnují po večerech již devět let. Výsledkem toho je naprosto ojedinělá kolekce více než 800 panenek s uháčkovanými šatičkami, kterými mají doslova napěchované své domácnosti. Rozhodně si ale na nedostatek práce nestěžují. Mají totiž další společné „háčkovací“ plány.

 

 „Na uháčkování rokových šatiček pro panenku potřebujeme zhruba pět večerů. Přestože se může zdát, že naše kolekce je již poměrně velká, je toho ještě mnoho, co musíme uháčkovat. Rozšíříme část sbírky věnovanou slavným osobnostem i českým tradicím,“ prozradila Úspěchu Citová.

 

(niv)

 

Foto - archiv Zámek Bučovice