Brno bude hostit patnáctý Animefest

BRNO - Patnáctý ročník Animefestu se vrací do prostor brněnského Výstaviště. Uskuteční se již o nadcházejícím víkendu.

K výročí pořadatelé připravili ještě obsáhlejší program plný překvapení. Návštěvíky čeká víkend plný promítání nejnovějších i klasických anime,
přednášky o japonské historii, kultuře, cestování a další.

Na první ročník festivalu přišlo kdysi 200 návštěvníků. Postupem času se program zlepšoval, lidé přibývali a minulý rok jich bylo přibližně 5500. Za celou svou existenci se festival udržel jako událost, kterou pořádají fanoušci, dobrovolníci i sami nadšenci. "Těší nás, že japonská kultura, filmy, komiksy nebo cosplay už nejsou jenom okrajové zájmy. Doufám, že k tomu Animefest pomáhá," okomentoval vývoj ředitel festivalu Adam Rambousek.

Organizátorům se letos podařilo téměř zdvojnásobit velikost prostor, čímž se mohou pořady přesunout z malých sálů do velké haly. Díky tomu se zvětší pohodlí pro návštěvníky, kteří se snadněji dostanou na program, jenž je zajímá. Velká hala napomohla i k tomu, že se rozšířila nabídka doprovodných atrakcí. Návštěvníci si mohou vyzkoušet bojová umění, počítačové či deskové herny s širokou nabídkou, kreslení mangy, vaření nebo noční promítání anime filmů.

Na Animefest zavítají také zahraniční hosté. Dorazí například slavná japonská cosplayerka Reika a další oblíbení cosplayeři z celé Evropy.
Skvělou podívanou nabídnou právě cosplayové soutěže, do kterých si soutěžící vyrobí co nejvěrnější kostým podle herní, filmové či knižní předlohy a také vystoupí na pódiu. Výherci soutěže reprezentují Česko ve finále dvou prestižních mezinárodních soutěží - European Cosplay Gathering a Clara Cow Cosplay Cup. Švedská kreslířka Natalia Batista pokřtí české vydání své fantasy mangy Amaltea, princezna šermířka.

Z rozsáhlé nabídky filmů doporučují pořadatelé například vyborně hodnocené psychologické detektivní drama Posel klamů (Paranoia Agent) režiséra
Satoši Kona. "Shodou okolností je seriál stejně starý jako Animefest, a tak jsme se rozhodli promítnout celý seriál jako pětihodinový maraton."

Z čerstvých novinek si nenechte ujít velkolepé sci-fi Vesmírný koráb Jamato 2202,¨případně ukázku z romantického fantasy seriálu Čarodějova nevěsta, jehož  knižní předloha letos začala vycházet česky. Pokud chcete získat přehled o nadějných japonských autorech, zhlédněte antologii krátkých filmů Anime Tamago, které podporuje japonské ministerstvo kultury.

Animefest nabídne spoustu zábavy všem, ať už jde o zapálené fanoušky nebo nově příchozí, kteří chtějí zjistit, co je na anime, cosplayi a Japonsku tak úžasného.

Festival se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR a primátora města Brna Petra Vokřála (ANO).

 

(niv)