V Brťově–Jenči vyhlásili soutěž o novou kroniku

BRŤOV - JENEČ (okr. Blansko) - Všechny březnové víkendy byly v Brťově–Jenči na Blanensku obsazeny společenskými akcemi. Prvně prošel ostatkový průvod maškar a týden nato už se předvedla KRAJKA na besedě s názvem „Pojďte s námi tvořit dějiny.“

 Hlavní myšlenkou bylo představení kronik původních, ukázání retrokroniky dopisované zpětně za léta 2011–2018 i nově založené elektronické Kroniky obce 2019. Současně byla vyhlášena soutěž na GRAFICKÉ ZTVÁRNĚNÍ TITULNÍ STRANY NOVÉ KRONIKY. Hotové náměty libovolnou technikou můžete dodávat Obecní knihovně Brťov – Jeneč, nebo na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Důležitým bodem bylo vystoupení bývalé knihovnice Anny Čumové. Anička si připravila krásný a velice zajímavý výklad právě o historii obce Brťov – Jeneč. Na závěr jejího povídání jí byl předán dar a kytice přímo z rukou starosty obce pana Miloslava Svobody, jako poděkování za její mnohaletou a obětavou práci knihovnice. Kronikář Jiří měl pro hosty besedy připravenou zajímavou prezentaci, kde měl zdokumentovanou listinu, která byla nalezena při rekonstrukci budovy hasičky. Dále ukázky z původních listů kroniky a mnoho velice zajímavých informací. Kronikářka Katka obešla sál a každému ukázala starou velkou kroniku. Byl to husarský kousek, neboť všichni kroniku viděli a mohli v ní číst, a přitom ji paní kronikářka nepustila z rukou a měla ji neustále pod dozorem! Katka také připravila pro návštěvníky uvítací drink od firmy Tropico, která pravidelně sponzoruje mnoho akcí naší obce.

Besedu předcházela Dětská diskotéka, přičemž se sešla dvacítka dětí, které si užili nejen tancovačku, ale i soutěže. Na všechny děti čekaly sladké odměny. O svátku Mezinárodního dne žen uspořádaly ,,brťovské maminky a ženy“ pestré odpoledne. K vidění a samotnému prodeji byly drátkové dekorace, velikonoční kraslice, dekorační výrobky z korálků, perníčky s jarní tématikou a několik druhů látkových dekorací do domácnosti. Velkým lákadlem celé akce byla ukázka jarního aranžování květinových dekorací s následnou dražbou výrobků. O občerstvení se postaraly nejen pořadatelky, ale hlavně samy návštěvnice. Děkujeme vedení obce za zapůjčení sálu, všem dobrovolníkům za přípravu a následný úklid sálu. Ale hlavně děkujeme všem přítomným – vystavovatelům, prodejcům a návštěvníkům. A poslední březnovou sobotu byla odehrána tradiční Josefská zábava. A nehodláme zahálet ani do budoucna. Plánujeme další akce, které budou zveřejněny na webovkách obce i knihovny a našich vývěsních místech.

Vaše KRAJKA

(niv)