Nové Moravské zemské hnutí (MZH) chce obnovu samosprávné Moravy

BRNO - Na základě petice s více než tisícovkou platných podpisů bylo u Ministerstva vnitra ČR zaregistrováno Moravské zemské hnutí (MZH). Jeho cílem je obnova samosprávy Moravy.

"K tomuto kroku se signatáři odhodlali v roce 70. výročí nelegitimní likvidace Moravskoslezské země, kdy nastoupivší komunistický režim protizákonně zrušil zbytky tradiční moravské zemské samosprávy, a v roce stého výročí dočasného zániku autonomního Moravského zemského sněmu. Přejeme si, aby Morava byla v České republice rovným partnerem Čech a spolu se Slezskem tvořily naše země pevné jádro Evropské unie. Myslíme si, že několik milionů občanů ČR čeká na moravský coming-out – a my chceme být u toho," řekl člen přípravného výboru hnutí Ondřej Hýsek.

Moravské zemské hnutí se ve schválených stanovách odvolává na preambuli Ústavy ČR, která hovoří o zemích Čechy, Morava a Slezsko, z nichž se skládá občanský stát ČR, jež opravdu není národním státem Čechů. Jelikož však namísto předpokládané obnovy tradičních zemí vymyslel podle MZH pražský zákonodárce před dvaceti lety umělé kraje, bude hnutí demokratickou cestou usilovat o vytvoření zemského zřízení dle osvědčených vzorů západoevropských regionálních samospráv.

"Vznikne tak zdravá konkurence hypertrofovanému státnímu centralismu, čímž bude přirozeně posílen demokratický vývoj v ČR, který je v současnosti ohrožován extremistickými, populistickými a protievropskými silami v nejvyšších patrech pražské politiky. Zemské zřízení zároveň přináší občanům ekonomicky výhodnější model, než jím je bezzubá hra na samosprávu v hranicích gottwaldovských krajů, které zatím předvedly pouze korupční skandály a neschopnost správně hospodařit s evropskými dotacemi. Chceme přiblížit rozhodování co nejblíže občanům s ohledem na co největší účelnost hospodaření s veřejnými prostředky. Hnutí podporuje emancipaci Moravy a je odhodláno odolávat tlakům všudypřítomné české hegemonie, která přímo i nepřímo útočí na moravskou identitu občanů ČR," doplnil Hýsek. 

Hnutí se profiluje jako politický subjekt širokého politického středu, hodnotově vyznává především regionalismus, environmentalismus, moderní liberalismus a křesťanskou etiku. Moravské zemské hnutí se cítí být pokračovatelem politických aktivit Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnosti pro Moravu a Slezsko, které na počátku 90. let 20. století získalo mnoho příznivců pro obnovu naší zemské samosprávy. Oficiálním sídlem MZH jsou Dačice, moravské město, které bylo nesmyslně zařazeno do Jihočeského kraje – je tomu tak nejen ze symbolických důvodů, ale především proto, že zde moravské hnutí mělo a MZH již nyní má silnou podporu.

První Sněm Moravského zemského hnutí se uskuteční 28. dubna 2018 v Brně. Členové hnutí si zvolí svoje vedení a rozhodnou o podobě účasti MZH v komunálních a senátních volbách na podzim tohoto roku. Chceme dát šanci všem, kteří mají rádi svoji obec a svoji zemi, aby pro ni mohli nezištně udělat něco dobrého a posloužit svým sousedům a spoluobčanům ve zlepšení současného nenormálního stavu.

Podrobnosti o hnutí je na www.moravskehnuti.cz

 

1. sněm Moravského zemského hnutí

Všechny zájemce o členství v Moravském zemském hnutí zveme na 1. sněm.

Uskuteční se v sobotu 28. 4. 2018 v galerii na staré radnici v Brně na ulici Radnická č.p. 8 od 10:00 do 16:00.

Zkrácený návrh programu:
od 9:30 Registrace členů
10:00 Zahájení sněmu
10:30 Zdravice hostů
11:15 Volba vedení MZH
13:00 Oběd / tisková konference
14:00 Komunální a senátní volby 2018
15:00 Dlouhodobý program MZH
16:00 Závěr

Svoji účast prosím potvrďte na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Počet míst je omezen.

(niv)