V Brně vzniklo Moravské zemské hnutí, prvním předsedou byl zvolen Ondřej Hýsek

BRNO -  Delegáti I. sněmu Moravského zemského hnutí (MZH) zvolili svým předsedou 38letého Ondřeje Hýska, zastupitele Brna - Králova Pole (na snímku vlevo) a učitele.

 

„Moravské zemské hnutí bude iniciovat revizi krajského uspořádání a přetvoření posttotalitní České republiky na moderní decentralizovaný stát s zemským řízením západoevropského typu“, řekl po svém zvolení Ondřej Hýsek. Hnutí se zúčastní podzimních komunálních voleb, své kandidáty do senátu bude stavět v Brně, Olomouci a Třebíči.

 

Místopředsedou MZH byl zvolen brněnský podnikatel Pavel Trčala. Dalšími členy Rady MZH se stali Kamil Albrecht, Bohuslav Klíma, Jiří Kolářský, Jiří Pelka a Vladan Ševčík.

 

Na sněmu MZH jako hosté vystoupili Marie Dluhá, sestra bývalého předsedy HSD-SMS Boleslava Bárty, Lenka Holaňová, místopředsedkyně Moravské národní obce, Pavel Hála, bývalý předseda Hnutí samosprávné Moravy a Slezska a David Unger, předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko.

 

Sněm rovněž schválil dlouhodobý program hnutí, který je zaměřen na decentralizaci České republiky a vytvoření zemských samospráv se silnými kompetencemi a vlastními rozpočty. Sněm se uskutečnil v Křišťálovém sále Staré radnice v Brně, v nejstarších světských prostorách moravské metropole.

 

Moravské zemské hnutí bylo registrováno 9. 4. 2018, sídlí v Dačicích a navazuje na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko. Chce navázat spolupráci s ostatními zemskými a regionalistickými stranami či hnutími v Evropě, začleněnými do Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu.

(niv)