VUT zahájilo oslavy 120. výročí vzniku univerzity. Rektorát nově zdobí bronzový reliéf Antonína Rezka

BRNO - Slavnostním odhalením bronzové podobizny českého historika a politika Antonína Rezka, který se v roce 1899 významně zasloužil o vznik první české vysoké školy v Brně, zahájilo v úterý 15. ledna 2019 Vysoké učení technické v Brně oslavy 120. výročí založení brněnské techniky.

Pro své absolventy chystá například hudební festival nebo Zlaté promoce po 50 letech. Program oslav najdou zájemci na webu www.120letvut.cz.

Ve dvoraně rektorátu Vysokého učení technického v Brně se nově leskne zrekonstruovaná bronzová podobizna historika a politika Antonína Rezka, bez kterého by první česká vysoká škola v Brně možná vůbec nevznikla. Reliéf, jehož autorem je sochař Vojtěch Eduard Šaff, vznikl už v roce 1901, od roku 1935 byl umístěn v aule české techniky na Veveří, v sídle dnešní Fakulty stavební. Rezek přitom pomohl založení techniky i trochu pikantním způsobem:

„Císař František Josef I. v roce 1899 podepsal císařský dekret zakládající v Brně českou techniku, ten byl dopisem poslán tehdejšímu rakouskému ministrovi kultu a vyučování. Když ale dopis dorazil do kanceláře, bylo už ministerstvo v demisi a hrozilo, že se císařský dekret zdrží a padne celý plán na vznik české vysoké školy v Brně. Proto se Antonín Rezek odhodlal k odvážnému činu, když coby sekční šéf ministrův dopis protiprávně otevřel a nechal jej publikovat v rakouských novinách Wiener Zeitung. Když článek o založení školy v tisku vyšel, ministr v demisi byl už postaven před hotovou věc,“ popsala jeho odvážný kousek Alžběta Blatná z Archivu VUT.

Jak vzpomínal v dopise Rezkův zeť Stanislav Kostlivý: „Druhý den povolal ministr tchána k sobě a – ani ho nevybídnuv, aby se posadil, ale nechav ho státi, činil mu velmi prudké výčitky. K tomu pak tchán dodal, že měl ministr ovšem plnou pravdu, protože to, co provedl, byla opravdu neslýchaná nehoráznost. Ale byla to jediná možnost, jak zachránit techniku, a to za tu nepříjemnost stálo.“ Profesor Rezek, který sympatizoval s mladočechy, usiloval o založení brněnské techniky dlouhodobě. Tři roky pak působil jako ministr pro české záležitosti v rakouské vládě, později byl poslancem Sněmu království Českého. Jeho tchánem byl básník a spisovatel Karel Jaromír Erben, Rezek se oženil s jeho dcerou z prvního manželství Bohuslavou. Mezi Rezkovy univerzitní spolupracovníky patřil i Tomáš Gariggue Masaryk, který mj. pomáhal při zajištění prvních profesorů brněnské techniky.

Jak je uvedeno v Památníku C. k. České vysoké školy technické Františka Josefa v Brně z roku 1911: „Škoda, že úzký rámec tohoto článku, nepřipouští vylíčiti nadšenou a neúnavnou práci Rezkovu před zřízením této vysoké školy a v prvních letech jejího trvání. Každé jeho slovo dýchalo láskou k ní, každý jeho čin směřoval k jejímu dobru.“

VUT chystá hudební festival i světelnou show

Mezi největší akce roku bude bezesporu patřit hudební festival pro absolventy, studenty, zaměstnance a všechny příznivce brněnské techniky, který se uskuteční v sobotu 25. května 2019 na pozemku vedle FEKT (Technická 12) pod Palackého vrchem v Brně. Mezi vystupujícími je například zpěvák Richard Müller, další hudebníci budou zveřejněni postupně. Návštěvníci se mohou těšit i na světelnou show. Celý program je pak přístupný zcela zdarma. „V tento den bude od 11. hodiny také den otevřených dveří na všech fakultách, součástech a pracovištích VUT, takže nejen absolventi, ale i všichni přátelé a zájemci se mohou přijít podívat do laboratoří a zázemí této největší technické univerzity,“ pozvala vedoucí Oddělení marketingu a vnějších vztahů Renata Herrmannová.

Ve stejný den se uskuteční slavnostní akademický obřad Zlatých promocí pro absolventy VUT z roku 1969. Po padesáti letech si tak pamětníci mohou připomenout svá studia a závěrečný ceremoniál na brněnské technice. Škola proto nyní pátrá po absolventech z tohoto roku, kdy fungovala Fakulta stavební, Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky. Zájemci o účast na Zlatých promocích po 50 letech se mohou hlásit na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

V listopadu se uskuteční 20. slavnostní Akademické shromáždění, které připomene události listopadu 1939 a 1989. Ve stejný den pak členové Vědecké rady VUT předají čestné doktoráty významným osobnostem z oblasti vědy a výzkumu. „Závěr roku bude patřit Plesu VUT, který se uskuteční v pátek 6. prosince na brněnském výstavišti. Loni se podařilo s návštěvností 3 600 hostů překonat rekord a ples brněnské techniky se tak stal i největším plesem v republice,“ dodala Herrmannová. Harmonogram oslav, který bude v průběhu roku ještě aktualizován, je zveřejněn na adrese
www.120letvut.cz.

Hledá se zakládací listina

Není bez zajímavosti, že zakládací listinu brněnské techniky, kterou podepsal František Josef I., na VUT nenajdeme. V Archivu VUT se tak jako nejstarší archiválie ke vzniku školy nachází až o pár dní mladší přípis z místodržitelství ze dne 30. září 1899. „Pátrání po zakládací listině bylo zatím neúspěšné, ačkoli jsme se v minulosti obraceli i na Rakouský státní archiv ve Vídni,“ uvedla archivářka Alžběta Blatná.

I bez nejdůležitějšího dokumentu školy se VUT podařilo za 120 let existence stát renomovanou školou. „Jako první česká vysoká škola v Brně vznikla škola technického zaměření, dnešní VUT. To je bezesporu důkazem, že technické vzdělání bylo pro české země vždy klíčové, a to nejen v souvislosti s rozvojem průmyslu. Brněnská technika navázala na tradici technického vzdělávání v moravské metropoli, kterou ještě o 50 let dříve založilo Technické učiliště v Brně. VUT je tak nejen nejstarší brněnskou vysokou školou, ale co do počtu studentů je dnes i největší technickou univerzitou v celé republice. Pojďme si v rámci oslav 120. výročí připomenout naše předchůdce, kteří nikdy nevzdali boj za první českou techniku na Moravě,“ připomenul rektor VUT Petr Štěpánek.

(niv)