Brněnský dopravní podnik spustí ve vozech wi-fi připojení

BRNO - Cestující budou mít ve vozech městské hromadné dopravy v Brně možnost bezplatného připojení k internetu.

Dopravní podnik jej začne postupně spouštět od začátku února. Hlavním cílem služby je zpřístupnit cestujícím aktuální informace o dopravě nebo si vyhledat potřebné spojení. Provozování wi-fi sítě dopravní podnik přijde na více než 2,3 milionu korun ročně. Zkušební provoz potrvá dva měsíce.

Poskytování informací o aktuální situaci či plánovaných změnách v dopravě patří mezi hlavní priority Dopravního podniku města Brna. „Stále hledáme nové kanály a možnosti, jak cestujícím umožnit získávat aktuální informace. Nyní budou mít tuto možnost během jízdy, aniž by nutně potřebovali mít zaplacený vlastní datový tarif,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Testovací verze připojení prostřednictvím sítě nazvané DPMBfree umožní cestujícímu čerpání 4 MB na jedno připojení v maximální době 20 minut. Rychlost připojení je pro cestujícího stanovena na 256 kbps.

Router (zařízení zajištující distribuci wi-fi signálu) umístěný v každém vozidle umožňuje současné připojení až padesáti uživatelů, přičemž síla signálu by na kterémkoliv místě ve vozidle neměla klesnout pod použitelnou úroveň. „Po spuštění plánujeme dvouměsíční zkušební provoz, který nám ukáže, jak celý systém bude fungovat v praxi. V jeho závěru vyhodnotíme zájem cestujících o tuto službu na základě počtu přístupů i obdržených připomínek. Zároveň je wi-fi ve vozidlech novým reklamním prostorem, který můžeme nabídnout našim případným partnerům,“ doplnil Havránek. 

Objem dat, který bude k dispozici v jednom voze, je 30 GB na měsíc. Dopravní podnik města Brna a.s. provozuje s připojením k internetu 720 vozů, celkem měsíčně poskytne cestujícím k dispozici 22,5 TB dat.

Cestující v Brně dnes mohou informace včetně aktuální polohy vozidel získat prostřednictvím zdarma dostupné mobilní aplikace DPMBinfo, z informačních panelů umístěných přímo na zastávkách, na facebookovém či twitterovém profilu dopravního podniku a webových stránkách dpmb.cz.

Někteří se domnívají, že Wi-Fi nebude dostatečně výkonná. Mluvčí podniku Hana Tomaštíková k tomu uvedla:

"Wi-fi připojení ve vozech MHD je primárně určeno pro zjišťování aktuálních dopravních informací nebo vyhledávání spojení. Cestující si v rámci daného objemu dat zvládne vyhledat spoj nebo projít poštu, komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a podobně. Po vyčerpání 4MB dat je navíc možné se znovu připojit.  Cílem této služby není stahování filmů nebo sledování fotbalových přenosů on line. Dle našeho názoru je primárním úkolem DPMB poskytovat dopravní službu a wi-fi připojení je pouze službou doplňkovou. Současně dodejme, že provoz v aktuální podobě stojí DPMB 2,3 miliony korun ročně."

(niv)