Cestu domů z Antarktidy zkomplikovalo polárníkům počasí

BRNO - Zpáteční cesta vědecké expedice Masarykovy univerzity na stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě se zkomplikovala špatným počasím na konci února.

Množství nakupeného mořského ledu a ledových ker v zálivu Erebus a Terror a ve východním ústí průlivu Antarctic neumožnilo spolu se silným větrem a nízkou oblačností naložení českých vědců ani chilskou vojenskou lodí Aquiles, ani vrtulníkem z paluby této lodě.

V letošním roce totiž chilské námořnictvo přestalo využívat zastaralý a provozně nákladný ledoborec Almirante Oscar Viel, a v provozu tak má pouze námořní lodě, které nejsou uzpůsobené k bezpečnému pohybu mezi ledovými krami. Po třech neúspěšných pokusech mezi 22. a 26. únorem požádalo chilské námořnictvo o spolupráci spojené argentinské vojenské síly, které díky několika stanicím, vrtulníkům a ledoborci v přilehlém prostoru, bylo jediné schopno českou expedici ze stanice J. G. Mendela přesunout do prostoru dostupného běžnou námořní lodí.

Přesun ze stanice J. G. Mendela proběhl 2. března v odpoledních hodinách čtyřmi lety vrtulníkem Bell 412 na argentinskou stanici Esperanza na severním výběžku Antarktického poloostrova. Další přesun proběhl 5. března ve večerních hodinách argentinskou lodí Bahía Agradable do zálivu Fildes na ostrově krále Jiřího na Jižních Shetlandách, kde se všichni účastníci expedice druhý den ráno (6. března) vylodili a jsou ubytováni na chilské vědecké stanici Escudero.

Celý přesun z argentinské strany řídil generál Justo Treviranus zodpovědný za veškeré argentinské vojenské operace v Antarktidě. Nutno podotknout, že veškeré akce byly naprosto profesionální a komunikačně excelentně zvládnuté.

Účastníci expedice nyní čekají na nejbližší možnost námořní nebo letecké přepravy z ostrova krále Jiřího do chilského Punta Arenas. Všichni jsou v pořádku a užívají si poslední dny v Antarktidě.

Z ostrova krále Jiřího na Jižních Shetlandách zdraví

Daniel Nývlt,

vedoucí Antarktické expedice MU 2019

(niv)