Hasiči z Obůrky mají nové unikátní zábrany proti bleskovým povodním

BLANSKO - Unikátní protipovodňové zábrany, které slouží při zásazích proti bleskovým záplavám, mají nyní jako jediní na Moravě dobrovolní hasiči z blanenské místní části Obůrka.

Od zástupce firmy Fiprex CZ Stanislava Hladíka, který je zároveň hasičem, je symbolicky převzalo vedení města – starosta Jiří Crha a místostarostové František Hasoň a Ivo Polák.

Červené plastové zábrany podle Hladíka zadrží při bleskové povodni vodu do výšky půl metru. Hasiči z Obůrky mají k dispozici 50 metrů zábran v hodnotě 250 tisíc korun. „Jsou velmi účinné hlavně při prudkých přívalových deštích. Několik hasičů je sestaví podle potřeby během dvaceti minut, což se nedá srovnávat s klasickým pytlováním. Naplnit pytle pískem na postavení sto metrů klasických zábran totiž trvá asi deset hodin,“ vypočítává Hladík.

Další výhodou nových zábran je i to, že se dají po zásahu snadno omýt a očistit na rozdíl od pytlů s pískem, které se musí často zlikvidovat kvůli kontaminaci. „Zábrany máme zatím ve výpůjčce na pět let. Budou uloženy tady na Obůrce. Kromě ostrých zásahů se budou zábrany používat i při námětových cvičeních,“ uvedl starosta Jiří Crha.

Zábrany budou připravené na Obůrce tak, aby se daly okamžitě po vyhlášení poplachu naložit na přívěsný vozík a vyrazit s nimi na místo zásahu proti bleskové povodni. Kromě této funkce se z nich navíc dá podle Hladíka sestavit nádrž, která se dá využít při složitějších zásazích, kde je potřeba čerpat a dálkově přepravit vodu.

(niv)