VIDA! otevírá novou venkovní expozici

BRNO -  Od června nabízí zábavní vědecký park VIDA! o dva a půl tisíc metrů čtverečních chytré zábavy navíc.

Na Den dětí otevírá novou venkovní expozici. „Nyní si u nás návštěvníci užijí exponáty nejen uvnitř, ale i pod širým nebem. Nová venkovní expozice je místem, kde si můžou hrát, objevovat, ale třeba i odpočívat s výhledem na nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště,“ řekl ředitel VIDA! Lukáš Richter. Zájemci se mohou těšit třeba na vodní orchestr, světelný hranol, rotující kola nebo obří bublifuk. Venkovní expozice bude za příznivého počasí otevřena po celé léto až do konce září. Projekt se připravoval více než dva roky a vznikl díky účelové dotaci Jihomoravského kraje.

 

Do venkovní expozice VIDA! se návštěvníci dostanou skrze tu vnitřní a najdou zde exponáty na třech tematických ostrůvcích zaměřených na vodu, pohyb a zvuk. „Chtěli jsme, aby se venkovní expozice stala příjemným protipólem k hlučnému prostoru uvnitř. Exponáty jsme vybírali především tak, aby si je mohlo užít víc zájemců najednou, rodina nebo skupina přátel,“ vysvětlil Ondřej Hlouša, manažer expozice VIDA! Podobu venkovní expozice navrhli architekti z brněnského atelieru VIZAGE, zhotovitelem byla společnost Hlavoň CZ. Projekt venkovní expozice byl realizován díky účelové dotaci Jihomoravského kraje ve výši 17,1 milionů korun.

Dočasně, do konce září, bude součástí venkovní expozice hravá výstava H2Orchestra a dva exponáty výtvarníka a sochaře Viléma Friče ze společnosti Artforest – Bublifuk a Živý obraz. Ve „vodním orchestru“ si může zahrát až padesát zájemců současně a to díky speciálním mechanickým objektům, které vyluzují zvuky vody nebo vodu potřebují, aby hrály. Autorem výstavy je německý hudebník a umělec Michael Bradke z MobilesMusikMusea„Ve VIDA! jsme Bradkeho exponáty měli už před třemi lety. Z tehdejší výstavy Zvukohraní byli nadšení děti i dospělí. Doufám, že stejný úspěch bude mít i H2Orchestra,“ řekl Hlouša.

Co se týče dočasných exponátů od Viléma Friče, jedná se především o obří bublifuk poháněný sluneční energií. „Mýdlové bubliny vyrobené touto pohyblivou sochou z nerezavějící oceli se budou vznášet nad expozicí,“ sdělil Hlouša. Stroj používá ekologicky nezávadnou kapalinu od profesionálního bublináře Matěje Kodeše. Druhý z Fričových objektů nese název Živý obraz a jeho části se otáčejí a mění podle síly a směru větru.

Uzavření venkovní expozice se plánuje nejdříve na konec září. Vstupné bude součástí vstupenky do celého science centra. „Plánujeme do nově otevřeného venkovního prostoru exponáty postupně přidávat. Také by tu v dalších letech měla vzniknout letní scéna pro naše představení s pokusy,“ dodal Richter.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM V ČERVNU

 

Otevření venkovní expozice

sobota 1. června, 10.00–18.00

Buďte mezi prvními, kdo navštíví novou venkovní expozici! Kromě nových exponátů a výstavy H2Orchestra je tu pro vás připravená science show Aqua et Ignis a bublinové stanoviště. A protože je Den dětí, budeme v Divadle vědy promítat všechny 3D filmy zdarma.

 

Den otců

neděle 16. 6. 2019

Tatínkové a dědečci v doprovodu platících dětí vstup zdarma

Tatínci, oslavte svůj den v zábavním vědeckém parku VIDA! Užijte si exponáty uvnitř science centra i v nově otevřené venkovní expozici. Vyzkoušejte si prostor pro kutily, experimenty se světlem i zajímavou konstrukční hru. 

 

Co žerou rostliny

víkendové labodílny pro rodiny s dětmi

soboty a neděle do 30. 6. 2019

Co potřebuje rostlina k životu? Jak vypadá pod mikroskopem? A proč je zelená? To všechno zjistíte na speciálních víkendových labodílnách s pokusy pro rodiny.

(niv)