Do Moravského krasu se sjedou záchranky z celé republiky

SKALNÍ MLÝN (okr. Blansko) - Ve dnech 7. – 9. 6. 2019 se uskuteční v Moravském krasu a okolí metodické cvičení zdravotnických záchranných služeb z ČR a jsme rádi, že se připojila i ZZS Bratislava.

Jedná se o nesoutěžní setkání s názvem Putovní 155, původně se ovšem jednalo o tzv. Pražskou 155. Pak se toto metodické cvičení stalo „putovním“, posunulo se do Libereckého kraje a letos je hostitelem právě jihomoravská záchranka. Smyslem setkání záchranných služeb je hlavně výměna zkušeností, kdy poskytovaná zpětná vazba je okamžitá. 15 záchranářských posádek bude plnit celkem 10 úkolů a přímo na stanovišti, po skončení zásahu u modelové situace se dozví připomínky k řešení, které zvolily.

"Snažíme se o to, aby v nasimulovaných situacích bylo vždy něco nového, nestandardního, a nebo aby se obvyklé úkoly řešily v neobvyklém prostředí. Půjde o zajímavé modelové situace, nabídnou širokou škálu zdravotních obtíží, které je třeba zvládnout co nejlépe.

Počítáme s tím, že návštěvníci krasu se budou pohybovat v blízkosti některých našich stanovišť, omlouváme se za případná dočasná omezení. A jako náplast nabídneme zájemcům, že si u Domu přírody ve Skalním mlýně od 8.30 do 17.00 budou moci vyzkoušet něco ze záchranářské práce: resuscitaci či sundávání helmy motorkáři. Děti si mohou ošetřit plyšové zvířátko a kdokoliv bude chtít, může nahlédnout do sanitky, a zjistit tak něco více o vybavení našich vozidel.

Dovolujeme si upozornit, že od 7. do 9. 6. 2019 bude v oblasti Moravského krasu zvýšený výskyt sanitek. Děkujeme všem sponzorům, kteří naši akci podpořili, a dále také CHKO Moravský kras, Správě jeskyní Moravský kras, Muzeu města Brna a Hotelu Panorama," řekla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

(niv)