Vína VOC Znojmo dobyla Balkán!

ZNOJMO - Vína VOC Znojmo si mohou připsat další mezinárodní úspěch. Na soutěži Balkans International Wine Competition 2019, konané v bulharské Sofii na začátku června, uspěly všechny tři odrůdy VOC Znojmo: Sauvignon, Ryzlink rýnský i Veltlínské zelené od Znovínu Znojmo.

Zlatou medaili a titul „Best of Show Czech Republic“ získal Sauvigon VOC Znojmo 2018, stříbrné medaile pak Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené (obojí ročníku 2018).

„Znovín Znojmo si ocenění vín VOC Znojmo moc váží. Je vidět, že vína VOC Znojmo chutnají i na mezinárodních kláních. Obzvláště nás těší zlatá medaile a titul za nejlepší víno z ČR udělené Sauvignonu VOC Znojmo, ročník 2018. To potvrzuje, že na Znojemsku dozrávají opravdu skvělé Sauvignony,“ říká Pavel Vajčner, předseda představenstva Znovínu Znojmo.

Vyzdvihnout by se měl také fakt, že uspěly všechny odrůdy VOC Znojmo. „Vyrovnaná řada vín VOC Znojmo z vinařství Znovín Znojmo je přehlídkou tří typických odrůd Znojemské vinařské podoblasti. Tato vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené výtečně reprezentují náš kraj v zahraničí. Jsme pyšní na tento úspěch a jistě je inspirací pro další vinaře a práci s víny originální certifikace,“ dodává František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Na Balkans International Wine Competition 2019 o medaile soutěžilo více než 800 vín od 100 vinařů z různých zemí. Soutěž, která se koná od roku 2014, je otevřená nejen zemí Balkánu, Černého moře střední a východní Evropy, ale i producentům ze vzdálenějších vinařských zemí. V porotě zasedli sommelieři z Řecka, Franice, Velké Británie, USA, Rumunska nebo Bulharsa. Více na http://www.balkanswine.eu.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.

1. DOBRÁ VINICE vinařství s.r.o. www.dobravinice.cz 2. Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz 3. Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. www.pialek.cz

4. Vinařství Trávníček a Kořínek, spol. s.r.o. www.vinarstvitak.cz

5. VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175

6. Vinařství LAHOFER, a.s. www.lahofer.cz

7. Vinařství Líbal, s.r.o. www.vinolibal.cz

8. Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. www.spalek.bio

9. VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o. www.waldberg.cz

10. Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. www.vslechovice.cz

11. VINO HORT, s.r.o. www.vinohort.cz

12. Zemědělské družstvo Hodonice www.zdhodonice.cz

13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. www.znovin.cz

14. Vinařství Sádek, s.r.o. www.vinarstvi-sadek.cz

15. VINICE – HNANICE, s.r.o. www.vinice-hnanice.cz

16. Vinařství HANZEL www.vinarstvihanzel.cz

17. Arte Vini spol. s.r.o. www.artevini.cz

18. Josef Kořínek www.josef-korinek.cz

19. AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. www.ampelos.cz

20. Lukáš Kovalský-Vinařství SIMENON www.vinarstvisimenon.cz

(niv)