Zoo Brno musela nechat utratit medvěda Jelizara

BRNO - Vedení brněnské zoo bylo nuceno nechat utratit samce medvěda kamčatského Jelizara, který byl od konce dubna v zázemí v péči veterinárního lékaře.

 

Potíže, kterými trpěl, nebyly u stárnoucího zvířete ničím neobvyklým: měl problémy se zuby a trpěl degenerativními změnami na kloubech, kvůli kterým mu byly dlouhodobě podávány léky.

 

Bohužel, Jelizar na podávanou léčbu nereagoval a jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že nezbývala jiná možnost než provést eutanazii.

 

"Jelizar byl sirotek z kamčatské přírody, jeho přesné stáří proto neznáme. Jisté je jen, že už překonal šestadvacítku, což je u medvěda věk víc než úctyhodný," řekl Právu mluvčí zoo Michal Vaňáč.

 

Do Brna přicestoval 1. října 2010 z ruské zoo v Rostově na Donu a od té doby se stal otcem tří medvědů. Všechny zplodil se svou partnerkou Kamčatkou, která zůstává ve výběhu v expozičním celku Beringie.

 

"O situaci v chovu medvědů kamčatských průběžně informujeme vedoucího evropského záchovného programu, se kterým konzultujeme také budoucí postup," dodal mluvčí

(niv)